<

کبوتر شاهکاری در فرگشت – دکتر حسام نوذری

کبوترها(Pigeons) یکی از موجوداتی هستند که انسان با زادگیری گزینشی که تا به حال انجام داده، تغییراتی را در این حیوانات ایجاد کرده است.
گونه کبوتر چاهی وحشی(The wild Rock Dove) با نام علمی Columba livia نیای زیرگونه های کبوتر اهلی(Domestic pigeons) و کبوتر رمیده(Feral pigeons) هست. نام دیگر کبوتر رمیده، کبوتر شهری و خیابانی‌ست.
اهلی شده‌های کبوتر چاهی، کبوتر اهلی هستند. و اهلی هایی که فرار کردند و وحشی شدند، کبوترهای رمید‌ه‌اند. رمیده‌ها، از نسل کبوترهایی هستند که در کبوترخانه ها بودند و به قولی یک روزی نقش حیوان خانگی یا پت برای انسان داشتند، و از اسارت فرار کردند. در لوح های خط میخی بین النهرین به اهلی شدن کبوترها در بیش از ۵۰۰۰ سال پیش اشاره شده است، مانند هیروگلیف مصری. برخی تخمین ها اهلی شدن کبوتر را نزدیک به ۱۰۰۰۰ سال پیش نشان می دهد.
نکته مهم: کبوترهای چاهی، اهلی و رمیده همگی گونه یکسانی‌اند و به راحتی می‌توانند زاد و ولد داشته باشند.
کبوترهای که در ویدیو به ارزش بالا و قیمتی بودنِ آن‌ها اشاره شد، کبوترهای مسافتی(Racing Pigeons) نامیده می شوند.
کبوتر خانگی(Homing Pigeons) یا همچنین نامِ دیگر این کبوتر، کبوتر نامه‌رسان‌‌(Messenger Pigeons)، این‌ها یک واریته(Variety) از همان کبوتر اهلی مشتق‌شده‌اند که با «زادگیری گزینشی» که اول متن بهش اشاره شد، تواناییِ پیدا کردن مسیر را در مسافت های دور و طولانی دارند و به آشیانه‌ می توانند برگردند. و دقیقا درست متوجه شدید، کبوترهای مسافتی، یک کبوتر خانگی به حساب میان. کبوترهای پست، کبوترهای جنگی مانند Cher Ami دوست داشتنی، کبوتر خانگی بودند. و لازم به ذکر است، کبوتر چاهیِ وحشی توانایی بازگشت به خانه را به صورت ذاتی داشته و دارد!

رقص کاغذی

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x