نگاهی به داخل آرامگاه خشایارشا

خشایارشا، پنجمین شاه هخامنشی فرزند داریوش اول و آتوسا دختر کوروش هخامنشی بود و احتمالا در سال ۴۸۶ پیش از میلاد پس از مرگ داریوش و در سن ۳۴ سالگی به سلطنت رسید. گفته می‌شود استر،‌ یکی از مشهورترین زنان یهود در عهد باستان، همسر خشایارشا بوده‌. کسی که اکنون با عمویش مردخای در همدان و در مزاری با نام استر و مردخای دفن شده‌.

خشایارشا در زمان سلطنت خود به مصر و بابل که آن زمان تحت حکومت هخامنشیان بود لشگر کشی کرد و شورش‌هایی که شده بود را از بین برد. سپس به دنبال کار ناتمام داریوش، لشگر عظیمی به یونان برد و آتن را اشغال کرد.
خشایارشا در اکتبر ۴۶۵ پیش از میلاد توسط رئیس گارد سلطنتی اردوان و یک خواجه به نام میترا یا اسپنت میترا که با یکدیگر همدست شده بودند، در خوابگاه خویش کشته شد
آرامگاه خشایارشا گوری صخره‌ای در کوه حاجی‌آباد نقش رستم است که در ارتفاع 26 متری قرار دارد.
این آرامگاه در فاصلهٔ ۱۰۰ متری شرق و شمال‌شرقی آرامگاه داریوش بزرگ و به شکل چِلیپا تراشیده شده‌. در بخش بالایی صلیب، نقش نماد فروهر و ماه، در بالا و تصویر خشایارشا در حالی که دستش را به سوی فروهر و آتشدانی که روبه‌رویش قرار دارد دراز کرده، حکاکی شده‌است. در زیرپای شاه اورنگی که مردم سرزمین‌های گوناگون بر دوش دارند، قرار دارد.
در این ویدیو ما به درون این آرماگه رفتیم و اطلاعات جالبی را برای شما توضیح دادیم

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x