هدف اصلی تجزیه و تحلیل مقاله ادبی این است که ثابت کند شما یک اثر ادبی را از جنبه های گوناگونی به دقت بررسی و ارزیابی کرده اید.

به طور کلی می توان تعریف مقاله ادبی را این گونه بیان نمود که یک تکلیف دانشگاهی است که بایستی یک اثر ادبی تحویل داده شده از یک قطعه خاص ادبی را بررسی و ارزیابی کرد. در  واقع این مقاله در مورد ایده یا موضوعات بزرگ کتابی است که آن را مطالعه کرده اید. البته مقاله ادبی ممکن است درباره هر نوع کتاب یا هر موضوع ادبی که قابل تصورتان هست، باشد.

مشخصات یک مقاله ی ادبی

وقتی در کلاس های ادبیات قرار می گیریم توقع داریم که نوشتارهای ادبی را ببینیم و مطالعه کنیم. حتی گاهی در خصوص یک اثر ادبی ممکن است بحث کنیم. حال اگر این بحث را به صورت نوشتار دربیاوریم، بدین صورت آن را نقد کرده ایم. در این حالت می گوییم اثر ادبی را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده ایم. مقاله ی ادبی نیز به همین صورت نوشته می شود.

این نمونه مقالات کیفیت علمی دارند. این مقاله توضیح مختصر و رایگان دارد و مخاطبان زیادی را هدف قرار می دهد.  در نوشتن این مقالات از منابع سبکی و شعری استفاده می کنند. یکی از دلایل استفاده از این منابع، دادن حس سرزندگی به مقاله ادبی است. دلیل دیگر آن هم می تواند جلوگیری از خستگی خواننده باشد. توجه به مشخصات و ویژگی های یک مقاله می تواند به شما کمک زیادی برای نگارش کند. برخی از ویژگی های مقالات ادبی در ادامه بیان شده است:

• بیان نظرات با توجه به کار پژوهشی نویسنده

• داشتن یک متن مقدماتی و آموزشی برای بیان بحث

• نگارشی معقول است که موضوع با ارزش اخلاقی، اجتماعی یا علمی را خلاصه می کند.

انواع مقاله ی ادبی

برای نوشتن مقاله ی ادبی، گاهی اساتید از شما می خواهند از یک کتاب مشخص شده مقاله را بنویسید. اساتید به شما راه و روش این کار را نمی آموزند. خیلی از دانشجویان در این مرحله دچار شک و تردید می شوند. برخی هم ممکن است با این تصور که از طریق مراجعه به Goodreads می توانند مقاله بنویسند، به چالش ها فکر نمی کنند. شاید برای شما هم این مسئله به وجود آمده باشد و ندانید به چه شکل باید عمل کنید. کاری که باید انجام دهید این است که کتاب را با دقت مطالعه کرده و مقاله ی ادبی خوبی ارائه دهید. قصد داریم در این قسمت شما را با انواع مقاله ی ادبی آشنا کنیم. مقالات ادبی از نظر حیطه تحقیق یا موضوع به انواع مختلفی دسته بندی می شوند. در ادامه انواع این مقالات را نام می بریم:

• مقاله ی ادبی رمان

• مقاله ی ادبی فلسفی

• مقالات ادبی ترکیبی

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x